5 Haziran 2024 Çarşamba

CUMHURİYETKÖY MUHTARI MURAT ÇOKER KOLLARI SIVADI


Beykoz İlçesinde Yaz-Kış Nüfusu farklı olan mahalleler arasında yer alan Cumhuriyetköy Mahallesinde yeni muhtar Murat Çoker seçim öncesi verdiği mesajlar dahilinde kolları sıvadı...

Bir etkinlik haberi takibi için gittiğimiz Cumhuriyetköy Mahallesinde Muhtar Murat Çoker ile Köy Kahvesinde sohbette bulunup yeni görevinde başarı dileklerimizi ilettik.Cumhuriyetköy bazı yerlerde farklı geçse de adını Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten alan bir yer. Bu konuda köyde yeni konumu ile mahallede bunun dışında konuşan bulunmaz.

Anlatılan ve yazılan o ki Atatürk Polonezköy'e yaptığı ziyaret sonrasında kendisine önerilen " İleride bir köy daha var paşam ...hem de sizin hemşerilerinizin kurduğu bir köy, ziyaret etmek ister misiniz? " cümlesinden sonra köye gelir ve çok sever...Balkan Göçmenleri olan Köy sakinlerinde iz bırakır, anılar yazılır anlatılır...1937 yılındaki bu ziyaret sonrasında o ana kadar Çavuşlu Çiftliği olarak anılan köy Cumhuriyetköy olarak bilinmeye başlar.Köye ilk gelen Türk yerleşimcilerin son kuşak temsilcilerinden olan Murat Çoker, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından mahalle sakinlerinin teveccühü ile eski köy yeni mahalle statülü yere Muhtar olmuştu.

Köy Kahvesinde içilen kahveler ile Köyün tarihine ilişkin verileri aktaran Çoker, her ne kadar Tarım ve Turizm Köyü olarak bilinseler de Turizmin ön planda olduğunu söylemekte. Nitekim Mahallenin girişinden çıkışına her köşesinde Turistik İşletmeleri görmek mümkün. Özellikle Yaz döneminde yaşanan yoğunluk öylesine artmakta ki, 20-30 bin kişiden söz edilmekte.

Hali ile kendi sakinlerinden bile kış mevsimini Beykoz'un merkez mahallelerinde ikamet edenler dışında nüfusu belli sayıda olan mahallede İlkbahar-Yaz döneminde bazı ihtiyaçlar da doğmuyor değil.

Tabiri caizse çiçeği burnunda bir muhtar olan ancak aile geçmişi bir hayli eski olan Murat Çoker özellikle İnternet Altyapısının Fiberoptik kablolu yeni hatla değişimini istemekte. Turizm sezonunda müthiş bir insan sirkülasyonu olduğundan Banka ATM'si istemekte ve bu konuda gerekli makam ve mevkilere başvurularını da yapmış.

Muhtar Çoker Balkan Göçmenleri ile başlayan sonrasında Karadeniz ağırlıklı bir hüviyete bürünen mahallelerinin yıllar zarfında ülkenin değişik illerinden gelen vatandaşları da ikametine aldığını söylerken mahallede güzel bir yaşantının olduğunu söylemekte.Muhtar Çoker'e seçimden önce seçilirsem ne yapacağını düşünmüş olduğunu iletip bu konuda kafasındaki projeleri sorduk. Daha sonra Atatürk'ün Köye geldiğinde oturup dinlendiği yere geçerek, " Burada bu ziyaretin anısını yansıtan güzel bir düzenleme, çalışma yapacağız " dedi.

Cumhuriyetköy Mahallesinde yollar oldukça geniş, Çekmeköy ve Beykoz'a İETT hattı ile ulaşım sağlanıyor. Köy Sakinlerinin ağırlıklı çalışma alanları son yıllarda Turizm ağırlıklı olmuş. Sayıları yıllar zarfında artan işletmelerde çalışan birçok köy sakin var. Bunun dışında birkaç tane de iş imkanı yaratmış değişik sektörlerden işyerleri mevcut.Murat Çoker, Muhtarlık Binasının yenilenmesini istemekte, öte yandan Mahalle Sakinlerinin, özellikle gençlerin isteği olan bir Spor Salonu ve Yüzme Havuzu taleplerini hayata geçirebilmek için yazışmalarını, başvurularını yapmış.

Muhtar Çoker'in bir talebi de 112 Ambulans talebi...Mahallede sabit kalacak bir Ambulans...özellikle de İlkbahar-Yaz dönemindeki yoğunlukta bunun çok gerekli olduğu düşüncesinde.

Cumhuriyetköy'ün yeni muhtarı Murat Çoker ile kısa bir turun ardından vedalaştık. Bu arada Hafta Sonu itibarı ile başlayacak Futbol Turnuvasının Final Maçı için şimdiden randevulaştık.

TALİP ERCAN ( ERHA BEYKOZ )


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder