2 Ağustos 2019 Cuma

BAŞKAN AYDIN, KARDEŞ BOSNA HERSEK’DE EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIŞINDA İDİ


 Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Glamoc İslam Birliği işbirliğinde, Beykoz, Gebze, Kocaeli Büyükşehir, Sancaktepe, Selçuklu ve Zeytinburnu Belediyelerinin destekleriyle Bosna Hersek’in Glamoc şehrinde inşa edilen ‘Eğitim ve Kültür Merkezi’ törenle hizmete açıldı.

Kültür Merkezi’nin açılış törenine, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı (Reisu’l Ulema) Husein Kavazovic, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve birliğe üye belediye başkanları katıldı.
Ülkenin batı bölgesinin gelişmesine ve savaşın izlerinin silinmesine katkı sağlamak amacıyla bin 100 m2 kapalı alan üzerine 5 katlı inşaa edilen merkezin içerisinde 100 kişilik konferans salonu, seminer salonları, 4 çalışma ofisi, helal gıda restoranı, gençler için spor salonu ve misafirhane yer alıyor.
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Dzaferovic: “Türkiye ve Bosna Hersek Dostluğu Bir Kez Daha Kanıtlandı”
Açılışta konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, merkezin inşa edilmesine katkı sağlayanlara teşekkür ederek: “TDBB, bu şekilde Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki dostluğu bir kez daha kanıtlamıştır. Birlikte atılan adımlar çok daha etkili olacaktır. Savaştan sonra tekrar memleketlerine dönen vatandaşlarımızın yaşam şartlarını iyileştirmek adına böyle projeleri desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.
TDBB Başkanı Altay“Bosna Hersek’te 40’tan Fazla Proje Gerçekleştirdik”
TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TDBB’nin halen, 30 ülkeden 1.170 üye belediyesiyle, yerel yönetimler alanında işbirliği ve dayanışmayı geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüttüğünü hatırlatarak, Bosna’da eğitim ve gençleri kapsayan  projeler ağırlıkta olmak üzere 40’tan fazla proje gerçekleştirdiklerini ve destek veren belediyelere teşekkür etti.
Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ise Bosna Hersek’in sosyal yaşamına,  gençlerin fikren ve manen imarına katkı sunacak merkezin yapımına destek vermekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki ülke kardeşliğinin yeni işbirlikleriyle ebediyen daim olmasını temenni etti.
Konuşmaların ardından Glamoc Eğitim ve Kültür Merkezinin açılışı dualarla gerçekleştirildi. Açılış töreninin ardından bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in hayatını ve eserlerini konu alan bir fotoğraf sergisi de açıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder